Błogosławieni i Sługa Boży pochodzący z naszej Parafii:
Sługa Boży Ignacy Sztukowski CR, Kleryk, Brat Zakonny
Urodzony 07.08.1914r. w Chotowie
Zginął śmiercią głodową 27.12.1940r. w Dachau-Monachium
Alumn Ignacy Sztukowski CR – polski kleryk katolicki, brat zakonny ze Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, Sługa Boży Kościoła katolickiego.
Był studentem trzeciego roku Seminarium Duchowego we Lwowie. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany i uwięziony w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen (KL). Przewieziony do obozu KL Dachau i zarejestrowany pod numerem obozowym 1986r. zginął 27 grudnia 1940 roku.
Jest jednym z 122 Sług Bożych, wobec których 24 maja 2011 roku zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej - Henryka Szumana i 121 towarzyszy.
Oprac. na podst. książki Marian Skowyra. ŚWIADKOWIE WIARY ARCHIDIECEZJI LWOWSKIEJ OB. ŁACIŃSKIEGO 1939–1945. „Cracovia Leopolis”. 30, s. 9, 2002. Krakowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich; "BIAŁA KSIĘGA” Martyrologium duchowieństwa — Polska XX w. (lata 1914 – 1989)
Błogosławiony Ksiądz Józef Kut
Urodzony 1895r. w Gostyczynie
Święcenia kapłańskie przyjął w 1929r.
Zmarł 18 września 1942 r.
Patron Szkoły Podstawowej w Ołoboku
Ksiądz Józef Kut, syn Józefa i Marianny z domu Piaskowskiej, urodził się 21 stycznia 1905 roku w Sławinie pow. Ostrów Wlkp. Ochrzczony został 22 stycznia 1905 roku w kościele parafialnym w Gostyczynie. W dniu 28 maja1924 roku zdał egzamin dojrzałości w Gimnazjum w Ostrowie Wlkp. i w październiku tegoż roku rozpoczął studia w Seminarium Duchownym w Poznaniu. 16 czerwca 1929 roku przyjął święcenia kapłańskie i z dniem 1 lipca 1929 roku powołany został na stanowisko wikariusza do Chodzieży. Od października 1936 roku był administratorem parafii Gościeszyn nad Obrą, która już w pierwszych dniach wojny została brutalnie napadnięta przez kolonistów niemieckich z pobliskiej Tamowej. 6 października 1941 roku ks. Józef Kut. został aresztowany przez gestapo. 30 października 1941 roku wywieziono go do obozu koncentracyjnego w Dachau. W obozie był bity i szykanowany. Żarliwa wiara pozwoliła mu przyjąć wszystkie okropności jako dopust Boży. Cichy, spokojny, pokorny, głęboko pobożny - cieszył się wielkim szacunkiem kolegów. Cechy jego charakteru nie znajdowały jednak zrozumienia u izbowego i kapo, którzy właśnie dlatego bardzo mu dokuczali. Zmarł 18 września 1942 roku. Ciało zostało spalone w miejscowym krematorium.
W opinii współwięźniów ksiądz Józef Kut zszedł z tego świata jako człowiek święty, wierny swemu powołaniu w stopniu heroicznym, aż do utraty życia.
13 czerwca 1999 roku podczas Mszy Świętej odprawianej w Warszawie Jan Paweł II dokonał beatyfikacji 108 męczenników, którzy ponieśli śmierć w czasach II wojny światowej, wśród nich księdza Kuta. Obok domu rodzinnego ks. Józefa znajduje się tablica upamiętniająca jego męczeńską śmierć.
Oprac. na podst. książki „Męczennicy za wiarę”
Błogosławiony Ksiądz Jan Nepomucen Chrzan
Urodzony 1885r. w Gostyczynie
Święcenia kapłańskie przyjął w 1910r.
Zmarł 1 lipca 1942r.
Patron Szkoły Podstawowej w Gostyczynie
Pracował jako wikariusz w Słupach, Czerminie, Broniszewicach, Kcyni, Zielińcu i Bieganowie. W tej ostatniej miejscowości w 1919 r. został proboszczem. Po sześciu latach został proboszczem w parafii pw. św. Stanisława Biskupa we wsi Żerków.
W pierwszych dniach września 1939 r. do Żerkowa weszli Niemcy i natychmiast poddali szykanom i prześladowaniom ks. Jana Nepomucena, znanego z duszpasterskiej, społecznej i patriotycznej postawy. Kilkukrotnie napadali na plebanię, bijąc kapłana. Wkrótce zamknęli kościół, dozwalając na jego otwieranie tylko w niedziele, na Mszę św. sprawowaną pod nadzorem niemieckiej policji.
6 października 1941 r. ks. Chrzan został aresztowany. Przewieziono go do Fortu VII, do obozu koncentracyjnego KL-Posen w Poznaniu. Stamtąd, po przeszło trzech tygodniach, deportowano go do obozu KL Dachau i nadano mu numer 28097. Początkowo ze wzburzeniem reagował na bestialskie traktowanie więzionych, na poniżenia, tortury. W miarę upływu czasu przyjął wszystkie upokorzenia wobec siebie i męczarnie jako wyraz woli Boga. Jak zaświadczył jeden ze współwięźniów, ks. Dezydery Wróblewski: "zmienił się bardzo, tak iż ufając całkowicie łasce Bożej, oddając się całkowicie Bogu, był w stanie znieść wszelkie cierpienia".
Zmaltretowany, chory i wycieńczony, zmarł 1 lipca 1942 r. Jego ostatnie słowa miały brzmieć: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Jego ciało spalono w obozowym krematorium.
W gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 r.