Historia Parafii i Kościoła.
Parafia w Gostyczynie należy niewątpliwie do tych starszych, powstała ona prawdopodobnie jeszcze przed 1200 rokiem. Sam kościół może mieć nawet 500 lat, chociaż do rejestru zabytków wpisano go całkiem niedawno, dopiero w 2008 roku. W ostatnim czasie trudem całej parafii zakończono jego generalny remont, przez co prezentuje się nad wyraz okazale. Jest to rzadki przykład, kiedy budowli liczącej sobie tyle lat trudno jest przypisać konkretny styl. Świątynia wielokrotnie przebudowywana zatraciła pierwotny wygląd, choć uważny obserwator znajdzie tutaj elementy barokowe - chociażby w zwieńczeniu prezbiterium.
Budynek kościoła jest orientowany, murowany, otynkowany. Świątynia jest jednonawowa, a prezbiterium prostokątne, węższe od nawy. Przy prezbiterium od północy znajduje się zakrystia. Natomiast przy nawie od północy usytuowana jest kaplica, a od południa mieści się kruchta. Na kalenicy znajduje się barokowa wieżyczka z dachem namiotowym na sygnaturkę. Na belce tęczowej figuruje barokowy krucyfiks.
W ołtarzu głównym wkomponowany jest krucyfiks z rzeźbami ś.ś. Piotra i Pawła oraz obrazem Świętej Rodziny z I połowy XVIII wieku. Owy krucyfiks zakrywany jest obrazem Niepokalanego Poczęcia NMP.
Obraz, któremu oddawana jest tutaj największa cześć znajduje się w kaplicy św. Jana Nepomucena - jest to wizerunek przypominający obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Po ostatniej renowacji wygląda jak nowy, z obrazu zdjęto srebrną suknię i umieszczono na bocznej ścianie kaplicy, by uwidocznić ten XVIII-wieczny malunek.
Tuż obok, w lewym ołtarzu bocznym, znajduje się obraz św. Mikołaja, a nad nim obraz przedstawiający Ukrzyżowanie Pańskie. Natomiast w prawym ołtarzu bocznym znajduje się obraz św. Barbary i św. Antoniego z Dzieciątkiem.
W naszej świątyni znajdują się jeszcze: ambona, chrzcielnica, balustrada chóru muzycznego, prospekt organowy i dwie ławy jednolite rokokowe. W kruchcie rozstawione są dwa konfesjonały z ornamentem z I połowy XVIII wieku.
Obchodząc kościół z jednej strony, od północy, zobaczymy kaplicę św. Jana Nepomucena fundacji Szołdrskich, a od południa lożę kolatorską. Po drodze mijamy zespół okazałych grobowców majętnych rodów pochodzących z XIX/XX wieku. We wnęce, która jest na wschodniej ścianie prezbiterium do 2005r. usytuowana była figura Chrystusa Króla (drewno z polichromią), obecnie figura ta, odrestaurowana znajduje się na ambonie w świątyni, a jej miejsce od 2011 r. zastąpiła figura św. Jana Pawła II, która wykonana została na pamiątkę po uroczystości beatyfikacyjnej Ojca Św. W Gostyczynie na każdym kroku bardzo wyraźny jest wpływ rodzin szlacheckich. Jednym z takich namacalnych świadectw Polski sarmackiej jest ciekawe XVII-wieczne epitafium upamiętniające dziedzica Strzegowy po jego śmierci (znajduje się ono we wnętrzu, tuż obok kaplicy).